Marketing Fail

La alimentara Profi (și parcă la Real), prețurile la diverse chestii gata ambalate (mezeluri, brânzeturi, etc) sunt afișate în felul următor: preț per kilogram. Problema nu ar fi asta, dacă respectivele pachețele ar avea un gramaj rotund. Dar ghici cât costă un disc de cașcaval de 270g când kilogramul este 21 lei. Fă asta rapid, fără calculator. Enjoy!

16 Comentarii

v3l0 a scris

270gr ~ 333.3gr care se regaseste de vreo 3 ori in 1000gr (1kg), deci impart suma per kg la 3, imi da 7 si stiu sigur ca ies sub 7, deci daca-mi place produsul il iau. Daca am timp si nu ma fute nimeni la creier pot chiar calcula ca am adaugat 66gr la cantitatea originala, adica aprox 50gr, care e jumatate din 100gr, 100gr care costa 2.1lei, 50 de grame costa 1 leu, deci cu matematica aproximativa facuta in minte in 5 secunde iti spun cu certitudine ca dau sub 6 lei, iar raspunsul corect este 5.67 lei, deci al meu 6 este pretty damn close.
Soooo quit whining like a baby!
Sau ti-e frica ca-ti consumi creieru prin mall-uri si nu-ti mai ramane pt munca?

phorias a scris

cui nu i-a placut scoala nu stie sa faca calculul rapid. astea chiar se fac in cap

21 lei – 1000g => 2.1lei – 100g => 4.2lei – 200g

2.1 x 0.7 = 1.47lei – 70g

4.2 + 1.47 = 5.67 Lei

Natz. E chiar asa greu sa aduni 100g + 100g + 70g? Astea sunt calcule grele? Pai ce te faceai bre la o facultate cu mate intensiv unde calculezi integrale de ordin n proiectate pe sfere?

v3l0 a scris

@phorias – tu chiar faci mizeria aia in minte?
Daca avea un gramaj rotunjit frumos (100, 400, 600) poate si mintea mea o lua pe calea asta, a reducerii, dar altfel mi se pare mai OK cum am scris eu. Minti diferite, metode diferite.

Matey a scris

Simplu, iti iei o foaie si un pix la tine( sau ti le ofera la intrare :) ) si incepi sa aplici regula de 3 simple:

1000g…………………………….21lei
270g…………………………….x lei

x=(21*270)/1000=5,67 lei

phorias a scris

@v3l0 – da .. lejer

@matey – in cazul asta inmultesti direct 27 x 21 x 0.01 = [(3 la puterea 5) + (3 la a 4 x 4)] x 0.01
Sunt destule metode simple. Depinde de logica fiecaruia sau cum ii e mai simplu sa calculeze. In cazul asta tre sa stii puterile lu 3 si faci in cap lejer ;)

Fiecare are modul lui de calcul rapid. Ma rog…unii deloc sau lenesi.

Ionut Botizan a scris

Matematicienii lu’ pește s-au gândit să se dea mari, s-arate că n-au tocit degeaba în liceu sau facultate și că prostiile alea se aplică în viața de zi cu zi! =)) Aiurea!!!

O babă n-o să se gândească la „regula de 3 simplă” (pentru că mai e și „regula de 3 compusă„) sau la „puterile lu’ 3” (pe care nu văd de ce le-aș toci, având în vedere că puterile lui 2 mi-ar fi mult mai de folos în programare) ci o să zică simplu:

270 e oleacă mai mult de-un sfert de kil, deci e vre-o 21 împărțit la 4, adică 5 și-olecuțâcă…
…Plus alea 20 de grame peste sfert, e vre-o 6 lei! 6 lei pe-un sfert de kil? Steie-acolo pân-or putrezi!!!

Ciprian Pop a scris

Mie altceva mi se pare ciudat. Deobicei comerciantii au tot interesul sa afiseze un pret cat mai mic. Spre exemplu sa afiseze un pret / 100gr, iar produsul sa aiba 261 de grame, mai inteleg… Pentru ca te induce in eroare. Nu citesti tot, citesti doar ca e 5 RON, dar de fapt 5 ron e 100 gr… :) Si cand ajungi acasa te trezesti ca platesti putin mai mult decat dublu :)

Marketing…

Adaugă un comentariurăspuns pentru

Link-urile în context sunt binevenite. Comentariile fără nume/email valid sunt șterse.
PS: Comentariul NU este editabil.

Site-ul blog.iamntz.com utilizează cookie-uri. Continuarea navigării presupune acceptarea lor. Mai multe informații.

windows apple dropbox facebook twitter